KONTAKT
SPACE::LAB je priestor v Košiciach, kde sa môžeš venovať vesmírnemu výskumu a kozmickému inžinierstvu. Nájdeš ho na Bulharskej 2-4. Tu prebiehajú aj meetupy SPACE::TALK.
Priestor na spojenie
SPACE::LAB
Bulharská 2-4Košice
Najčastejšie kladené otázky
SPACE::LAB je priestor v Košiciach, kde sa môžeš venovať vesmírnemu výskumu a kozmickému inžinierstvu. Do SPACE::LAB-u sa môžeš dostať cez pravidelné meetupy SPACE::TALK alebo cez súťaž SPACE::PROJECT.
SPACE::TALK je pravidelný meetup (stretnutie) záujemcov o vesmírny výskum a inžinierstvo. Stretnutie pozostáva z originálnej a interaktívnej prednášky (talku), ktorá prináša porozumenie vesmíru v konkrétnej oblasti. Prednášajúcimi sú najlepší odborníci zo Slovenska v danej oblasti. V rámci meetup-u bude vytvorený priestor aj na zdieľanie aktuálnych noviniek a na networking.
SPACE::TALK meetupy sú plánované stále na 1. štvrtok v mesiaci v čase 18:00-20:30. Celkovo je zatiaľ plánovaných 20 meetupov. Tému najbližšieho meetupu nájdeš v sekcii SPACE::TALK.
Nie, vstup je zadarmo. Je však potrebná registrácia na konkrétny event.
Registrácia na konkrétny meetup je potrebná z dôvodu obmedzeného počtu miest.
Registrácia je triviálna a pozostáva z týchto 3 krokov:
1) Klikni TU a vyber konkrétny event
2) Vpravo hore označ, že plánuješ prísť
3) Ak ešte nie si zaregistrovaný na poráli Meetup, zaregistruj sa a je to
SPACE::PROJECT je súťaž pre študentov stredných a vysokých škôl. Navrhni originálny projekt pre lepšie porozumenie vesmíru a získaj platenú stáž v priestore SPACE::LAB a 2 noci na Observatóriu na Lomnickom štíte. Pravidlá súťaže nájdeš v sekcii SPACE::PROJECT.
SPACE::LAB summer school je 3-dňová letná škola pre výhercov a účastníkov súťaže SPACE::PROJECT. Počas školy ťa čaká séria prednášok a praktických hands-on sessions na konkrétnu tému. Viac info nájdeš v sekcii SPACE::PROJECT.
Aktuálne pracujeme pre ESA na antikoincidenčnom module ACM pre vedeckú aparatúru PEP, ktorá bude súčasťou vlajkovej ESA misie JUICE (JUpiter ICy moons Explorer). Pre ESA misiu BepiColombo, ktorá je na ceste k Merkúru, sme sa podieľali na konštrukcii planetárnej iónovej kamery SERENA/PICAM. Náš projekt AMON-net (sieť detektorov na monitorovanie žiarenia atmosféry - airglowu) je už 3. rok podporovaný z programu ESA PECS s perspektívou využitia pre ESA program MONITOR.
S americkou NASA spolupracujeme v rámci programu JEM-EUSO. Pre misiu EUSO-SPB2 pripravujeme 4 samostatné detektory typu AMON. Sme tiež členmi analytickej skupiny pre misiu POEMMA (Probe Of Extreme Multi-Messenger Astrophysics), ktorá je v študijnej fáze a uchádza sa o ďalšie financovanie.
Kontakt pre médiá
RNDr. Šimon Mackovjak, PhD.
Email: mackovjak@saske.sk